Az otthonfelújítási támogatás előnyei
Az új program jelentős változásokat hoz, különösen a kisebb vidéki településeken élők számára.
Szélesebb elérhetőség vidéken: Az új pályázat az 5000 fő alatti településeken élő családokra fókuszál, ezzel ösztönözve a kisebb települések lakásállományának korszerűsítését.
Egyszerűbb feltételek: Az energetikai megtakarítás helyett az általános lakásfelújítási célokra koncentrál, így teraszfedésre, autóbeállóra, illetve árnyékolástechnikára is igénybe vehető.
Támogatási összeg: A program legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást kínál, ami a költségek 50%-át fedezi, és emellett legfeljebb 6 millió forint kamattámogatott hitel is elérhető.
A Program keretein belül támogatható települések listáját a (389/2024. (XII. 11.) Korm. rendelet tartalmazza
Kik jogosultak a támogatásra?
1. Gyermekkel rendelkezők:
• Legalább egy vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeket nevelő szülők.
• A gyermek lehet: 25 év alatti, vagy 25 év feletti, ha megváltozott munkaképességű.
• A várandósság 12. hetét betöltött magzat is jogosultságot jelent.
• Gyámság esetén a gyám is jogosult lehet a támogatásra.
2. Családi állapot:
• Legalább egy vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeket nevelő szülők.
• Egyedülálló szülők, házastársak vagy élettársak (azonos lakóhellyel rendelkezők) közösen is pályázhatnak.
3. Állampolgárság és tartózkodási jog:
• Az igénylő magyar állampolgár, vagy Magyarországon szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező, nagykorú, cselekvőképes természetes személy lehet.
4. Társadalombiztosítási (TB) jogviszony:
• Az igénylőnek (vagy együttes igénylés esetén legalább egyiküknek) igazolnia kell minimum 1 év folyamatos TB jogviszonyt, legfeljebb 30 nap megszakítással.
• GYOD-ban vagy ápolási díjban részesülők, illetve megváltozott munkaképességű személyek esetében ez a feltétel nem szükséges.
5. Köztartozásmentesség:
• Az igénylő(k)nek nem lehet 5000 forintot meghaladó köztartozása.
6. Lakóhely és bentlakási kötelezettség
• Az érintett ingatlanban az igénylő(k) és a támogatás figyelembe vett gyermekek állandó lakcímmel rendelkeznek.
• Az igénylők és gyermekeik vállalják, hogy a támogatás folyósításától számítva legalább 5 évig az ingatlanban laknak.
Kinek mennyi támogatás jár?
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint.
A munkálatok teljes költségének (azaz a számlaösszegnek) legalább a negyedét el kell érnie mind az anyag- mind pedig a munkadíjaknak. Ha ez nincs meg, akkor az igénylő nem jogosult a teljes támogatásra, csak a kisebb tétel kétszeresére.
Például: 6 milliós összköltségű, számlával igazolt felújításra 3 millió forint támogatás jár, de csak akkor, ha mind az anyagköltség, mind a munkadíj eléri az 1,5 millió forintot (ez pl. lehet 1,5 milliós anyag- és 4,5 milliós munkadíj költségnél). Ebben az esetben a 3 milliós támogatás fele anyagköltség, a másik fele munkadíj.
De ha az anyagköltség csak 1 millió forint, a munkadíj pedig 5 millió, akkor a támogatás 50-50%-os szabálya miatt csak 2 milliós támogatás járhat (1 millió az anyagköltségre, 1 millió a munkadíjra), és a további 4 millió forint az igénylőt terhelné.
A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a munkadíj 50-50%-os arányban szerepelhet.
Ugyanakkor nem a számlaösszegre, hanem támogatás összegére vonatkozik az 50-50%-os arány, azaz, hogy a támogatás felének anyagköltségnek kell lenni, a másik felének munkadíjnak. Ez azonban csak akkor működik, ha van elegendő anyag, illetve munkadíj számla.
Kedvezményes hitelfelvételi lehetőség
A Vidéki Otthonfelújítási Program mellé kedvezményes, kamattámogatott hitel is igényelhető:
• Hitelösszeg: maximum 6 millió forint lakáscélú jelzáloghitel
• Futamidő: akár 10 év
• Állami kamattámogatás: az ügyleti kamaton belül 3 százalékpont
• Várható kamat mértéke: 3,5-4%
Milyen felújítási munkálatokra vehető igénybe a támogatás?
Az alábbi munkálatokra igényelhető ez a támogatás:
1. terasz, loggia, erkély, előtető építése, felújítása;
2. télikert kialakítása
3. gépjárműtároló építése, felújítása vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása;
4. a külső nyílászáró beépítése, cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkány, küszöb létesítése, cseréje vagy felújítása;
5. víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje;
6. fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely egyáltalán nem, vagy legfeljebb egy ilyen helyiséggel rendelkezik;
7. fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
8. az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
9. égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése;
10. klímaberendezés beépítése, cseréje;
11. napkollektor, napelemes rendszer telepítése, illetve annak vagy részeinek cseréje, bővítése;
12. belső tér felújítása, ideértve a) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat készítését, cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, b) a galériaépítést, c) a belső lépcső kialakítását és cseréjét, d) a szaniterek beépítését vagy cseréjét, e) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét, f) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását, g) a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét;
13. a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása;
14. kerítés építése, felújítása;
15. térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje;
16. akadálymentesítési munka;
17. alapozási szerkezet megerősítése;
18. beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje;
19. használati melegvíz-rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
20. szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi zárt szennyvíztároló, egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje.
Mikortól és meddig lehet igényelni a vidéki otthonfelújítási támogatást?
A Vidéki Otthonfelújítási Program 2025. január 1-jén indult el.
A támogatás a lakáson végzett építési tevékenységek befejezését és a számlák kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2026. június 30-ig igényelhető. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
Hová kell benyújtani a támogatás iránti kérelmet?
A támogatási kérelmet – a korábbi otthonfelújításhoz hasonló módon – a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani.
Ez történhet
• elektronikusan
• postai úton (Magyar Államkincstár, 1938 Budapest)
• személyesen
A kérelem és a nyilatkozatok a Kincstár honlapján elérhetőek, kitölthetőek, illetve kinyomtathatóak kézzel történő kitöltéshez is.
A támogatás iránti kérelmeket a Kincstár a hozzá történő beérkezés időpontját követően 90 napon – az igény elektronikus úton történő benyújtása esetén 30 napon – belül bírálja el. a támogatási kérelem elbírálására nyitva álló határidő egy alkalommal legfeljebb 45 nappal meghosszabbítható.
A kérelem elbírálása során hiánypótlásra egy alkalommal kerülhet sor. A hiánypótlásra meghatározott – legfeljebb 30 napos – időtartam az elbírálási határidőbe nem számít bele.
Ha az igénylő a támogatás igénybevételéhez szükséges feltételeknek nem felel meg, a Kincstár tájékoztatja az igénylőt a kérelem elutasításáról és annak indokáról.
A jogszabály ide kattintva olvasható el
Az igénylés folyamata itt érhető el